The purpose of the stat system is to define the known attributes that burst linkers have between one another. Characters gain special abilities once they reach a certain stat number for an attribute. The average stat number for an attribute is 100, and the maximum one can allocate to an individual stat is 5000, meaning that you can, at most, become 50 times as strong as a normal burst linker in a particular attribute. Do note that it is possible to exceed this number through taking advantaging of the boosts provided by an enhanced armament (EA).
Stat Containers:
Melee Prowess - Physical Strength & Damage Done From Melee Attacks
Range Prowess - Damage Done From Range Attacks
Defense - Endurance, Resistance Towards Physical Attacks, and Blocking Capabilities. Beyond 2500, Defense also provides resistances to non-physical attacks (elemental).
Speed - Movement Ability, Attack Speed, & Evasion - Literal Aspect
Dexterity - Accuracy of Attacks, Ability to Perform Critical Hits, & Evasion - Control Aspect
Killer Gauge - How Fast Your Gauge Charges.
---
'Evasion' or 'Dodging' is determined by speed and dexterity. 50% of evasion comes from dexterity, while the other comes from speed - making it an effective 1 : 1 ratio.
'Parrying' to be added.
---
In Brain Burst Dual Avatars of a higher level have a higher base health then those of a lower level. We preferred not doing it as a stat container and make it a set amount for each levels, since defense will already play a part in how well one can defend against such attacks.
The health % is as such:
Level 1 = 100%, 2 = 110%, 3 = 125%, 4 = 140%, 5 = 160%, 6 = 185% 7 = 215%, 8 = 245%, 9 = 250%
---
Point Distribution:
You start with 1000 stat points at Level 1.
Level 1 = 1000
Level 2 = 1000 + 500 = 1500
Level 3 = 1000 + 500 + 750 = 2250
Level 4 = 1000 + 500 + 750 + 1250 = 3500
Level 5 = 1000 + 500 + 750 + 1250 + 1500 = 5000
Level 6 = 1000 + 500 + 750 + 1250 + 1500 + 2000 = 7000
Level 7 = 1000 + 500 + 750 + 1250 + 1500 + 2000 + 2500 = 9500
Level 8 = 1000 + 500 + 750 + 1250 + 1500 + 2000 + 2500 + 2500 = 12000
Level 9 = 1000 + 500 + 750 + 1250 + 1500 + 2000 + 2500 + 2500 + 500 = 12500
Level 1 Total = 1000
Level 2 Total = 1500 (+ 500 from Level 1)
Level 3 Total = 2250 (+ 750 from Level 2)
Level 4 Total = 3500 (+ 1250 from Level 3)
Level 5 Total = 5000 (+ 1500 from Level 4)
Level 6 Total = 7000 (+ 2000 from Level 5)
Level 7 Total = 9500 (+ 2500 from Level 6)
Level 8 Total = 12000 (+ 2500 from Level 7)
Level 9 Total = 12500 (+ 500 from Level 8 )